Kitüntették Szélyes Ferencet
2023-12-04
Szélyes Ferencnek, december elsején a Maros Megyei Prefektúra a legrangosabb megyei kitüntetéssel a Felfalusi Fibulával ismerte el Csűrszínházban kifejtett kulturális szervező tevékenységét. Az alábbiakban Vajda György újságíró által írt és felolvasott laudáció (dicséret) szövege olvasható.
Szélyes Ferenc 1953. május 13-án született Marosvásárhelyen. A Bolyai Farkas Líceumban érettségizett, majd sikeresen felvételizett a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetbe. 1976-ban végezte egyetemi tanulmányait, majd ugyanabban az évben, a Szatmárnémeti Északi Színházhoz szerződtetett, ahol 1991-ig számos előadásban játszott. 1991-ben hazatért és Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatánál játszott 2012-ig, nyugdíjazásáig. Nyugdíjba vonulása után nem hagyta abba a színészkedést, így fellépést vállalt több magyarországi és hazai színház színpadán. Nyolc évig színészmesterséget oktatott a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen és több előadás rendezője is volt.
2003-ban a család ősi fészkében, a Nyárádremete községhez tartozó Mikházán a nyári idényszünetben meghívta néhány kollégáját a Tompa Miklós társulattól, hogy az ősi porta szomszédságában – egy romos csűr előtt – állítsanak össze egy produkciót, amelyet előadnak a helybéli kultúrotthonban. Olyan sikere lett ennek a kezdeményezésnek, hogy a következő évben is megismételték, és azután még 20 évig. Kezdeményezésére, kitartó konokságának köszönhetően, a Maros Megyei Tanács, a helyhatóság, a marosvásárhelyi Rotary Téka Klub, hazai és külföldi nemkormányzati szervezetek, valamint a színházkedvelő magánszemélyek támogatásával lebontották a romos állapotban levő csűrt és helyébe színházat építettek ma már 280 férőhelyet biztosító fedett nézőtérrel. 2008 óta az időközben létrehozott és Szélyes Ferenc által vezetett Csűrszínházi Egyesület, barátai, támogatói segítségével évente megszervezi a Csűrszínházi Napokat, amelyen azóta számos hazai és magyarországi társulatok léptek fel. Ez elején csak egy hétvégén, majd fokozatosan egész nyári idényt betöltő programsorozatot lát vendégül a Csűrszínház. A Napok kiegészültek képzőművészeti, fotóművészeti tárlatokkal, könyvbemutatókkal, érdekes kerekasztal-beszélgetésekkel és sok más kulturális rendezvénnyel. A Csűrszínházi Egyesület eltökélt szándéka, hogy népszerűsítse a nyárádmenti és nemcsak népi kultúrát és hagyományokat, így kiemelten adott helyet a Maros Művészegyüttes, a Bekecs Néptáncszínházzal közösen szervezett, vagy általuk előadott néptáncrendezvényeknek. Mindezek mellett a Csűrszínház helyszíne volt más szervezetek, egyesületek, kulturális intézmények által szervezett rendezvényeknek, mint a Maros Megyei Múzeum által szervezett és 11. kiadást megért Római fesztivál, az RMGE-Maros által többször szervezett Gazdanapok, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által rendezett Nyári Akadémia, a Maros Művészegyüttes és az Artecotur Egyesület által szervezett Szélyes Sándor népdalvetélkedő, a Rock suli által menedzselt Kortárs zene napja, hogy csak a fontosabbak említsünk. Itt bontotta szárnyait a Spectrum Színház, visszatérő vendégek voltak a Tompa Miklós Társulat, a Maros Művészegyüttes, a Bekecs Néptáncszínház, a Budapesti Nemzeti Színház, a soproni Petőfi Színház, a békéscsabai és a Komáromi Jókai Színház, a veszprémi Forrás Színház és sokan mások.
Szélyes Ferencet színészi munkásságáért Kovács György- (2000-ben), Jászai Mari- (2006) díjjal tüntették ki, Kisvárdán életműdíjas lett (2020), kulturális értékteremtő és megőrző tevékenységéért pedig Londonban a Vitézi rend tüntette ki, 2021-ben, az EMKE Gróf Bánffy Miklós (2003) díjjal illette, az idén pedig a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét vehette át színművészeti pályájáért és a Csűrszínházi Napok szervezéséért.
A Maros megyei kultúrteremtő tevékenységéért, a népi kultúra népszerűsítéséért, a hagyományőrzésért, a főispáni hivatal a Felfalusi kitűzővel ismeri el Szélyes Ferencnek e téren kifejtett munkásságát.
Fotón: Péter Ferenc a Maros Megyei Tanács elnöke és Szélyes Ferenc - Fotó: Nagy Tibor
.